Bezapelacyjnie

Fokus prawny - od cywilnego do karnego

Kategoria: Prawo Gospodarcze

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Kto jest podatnikiem?

Właściwość terytorialna – zgodnie z art. 3 ust. 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podlegają osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Są to osoby które:

  1. posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. (art. 3 ust. 1a ustawy o podatku od osób fizycznych)

Czytaj więcej…

Podatek VAT cz. I

Choć jest to temat dla wielu drażliwy i budzący sporo kontrowersji, jednocześnie istotny i towarzyszący nam niemalże na co dzień, wszak podatki płacimy wszyscy. Westchnijmy więc, wspominając słowa Benjamina Franklina – „ Na świecie pewne są tylko śmierć i podatki” i zapoznajmy się z tematyką dotyczącą VAT-u.

Czym właściwie jest podatek VAT i kto jest podatnikiem?

Czytaj więcej…

Firma, przedsiębiorca, przedsiębiorstwo – czyli galimatias znaczeniowy pojęć powszechnie znanych

Firma, przedsiębiorca, przedsiębiorstwo – bardzo często używamy tych słów w rozmowach ze znajomymi, rodziną, kolegami z pracy. Jednak czy dobrze orientujemy się w znaczeniu tych pojęć? Szczególnie często mylona jest firma z przedsiębiorstwem, a przeciętnego Kowalskiego prowadzącego sklep spożywczy przecież nie nazwiemy przedsiębiorcą!

Pora usystematyzować naszą wiedzę i operować powyższymi pojęciami z pełną świadomością ich znaczenia!

Czytaj więcej…

Copyright 2017 © Bezapelacyjnie

Do góry ↑

Pełnia Smaków Softkiss Fundacja Konsensus Bezapelacyjnie